Xilit - Xylitol - brezový cukor 0,5 kg

Vypredané
xilit05
400 

Popis

Xilit - Xylitol mnohí poznajú skôr ako brezový cukor. Chuťou aj vzhľadom pripomína klasický kryštálový cukor, ale jeho energetická hodnota a obsah sacharidov je v porovnaní s klasickým cukrom podstatne nižší.
Xilit objavili v 19.storočí francúzsky a nemecký vedci, ale až v druhej polovici 20.storočia sa rozšíril po celom svete. V dnešnej dobe je už zaužívanou prirodzenou náhradou za repný cukor.
Xilit sa vo svojej prirodzenej forme nachádza aj v rastlinách, dokonca aj ľudský organizmus ho dokáže vyprodukovať, denne asi 15mg.
Nakoľko je Xilit sladký?
Xilit je asi na 80-100% sladký ako bežný cukor (sacharóza), ale niektorý ľudia ho považujú za podstatne sladší. Je to veľmi subjektívne.
Ako sa vyrába?
V súčasnosti sa xilit vyrába z drevín alebo kukuričných klasov na priemyselnej úrovni. Ale dá sa získať z akejkoľvek rastliny obsahujúcej celulózu.
Prečo sa xilit vyrába z drevnej suroviny?
Xilit sa získava z drevnej hmoty, v najväčšej miere z brezy a menšom množstve z buka. Drevná hmota zabezpečuje dosiahnutie najvyššej kvality vyrobeného cukru. Drevná suroviny je tiež zárukou, že nie je geneticky modifikovaný, na rozdiel od kukurice.
V čom sú výhody brezového cukru?
Brezový cukor je 100%ný xilit. Energetická hodnota xilitu je 240kcal na 100g. Obsah sacharidov je o 75% nižší ako u repného cukru. Glykemický index xilitu je len 7. Keďže v ľudskom organizme nevyvoláva produkciu inzulínu, preto je vhodný aj pre diabetikov. Baktérie a rôzne huby nachádzajúce sa v ústnej dutine a celom ľudskom tele ho nedokážu rozložiť, preto nespôsobuje vznik zubného kazu a je vhodný aj pre ľudí s candida diétou (protikvasinková diéta).
Aké sú vedľajšie účinky xilitu?
10-15% obyvateľstva je alergických na cukor alkohol. Privysoká spotreba môže spôsobiť žalúdočné nevoľnosti. V tomto prípade je vhodné xilit používať v menších dávkach, nech si organizmus pomaly privykne.